برگ چغندر یا اسفناج مسئله این است؟!

برگ چغندر یا اسفناج مسئله این است؟!

سلطه استعماری و روش طبی و تغذیه ای غرب آنقدر با دقت و ظرافت کار خود را جلو می برد که همه برنامه های خود را به صورت بسته هایی منسجم و قابل دفاع ارائه می دهند که گویی وحی منزل هستند و هیچ جایگزینی در عالم به جای آن ها وجود ندارد! چه در جنبه تغذیه و چه در جنبه درمان این اتفاق افتاده و به طور جدی دنبال شده و توسط کادری که با برنامه های به ظاهر دلسوزانه در داخل کشور ها تربیت شده اند اهداف آن ها در داخل کشور ها با جدیت دنبال می شود.

یکی از ظلم های نابخشودنی در زمینه تغذیه خصوصا در ایران عوض کردن سبزی های بد به جای سبزی های خوب است. سبزی هایی که تماما سلامتی و نشاط و آرامش برای انسان به همراه داشت را با دلائلی واهی کنار زدند و سبزی های بد و مضر را به جای آن ها جا زدند و با تبلیغات فراوان این سبزی ها را به خورد ما دادند.

این کار جا به جایی به صورتی ماهرانه انجام شده که اصلا شک کسی را بر نمی انگیزاند و دقیقا مخالف دستوراتی که در روایات ائمه طاهرین علیهم السلام آمده عمل شده.

از جمله سبزی هایی که از برنامه تغذیه ای خارج شد با آن که خاصیت های زیاد و اعجاب انگیزی داشته اما کنار گذاشته شده برگ چغندر است و متاسفانه به جای آن اسفناج که خاصیتی ندارد بلکه شاید مضر هم باشد قرار داده شده.

همه ما به خاطر داریم که نسل ما را حتی با کارتون هایی که ساختند به این جایگزین علاقه مند کردند. کارتون ملبان زبل را شاید کمتر کسی به خاطر نداشته باشد. در این کارتون نقطه اوج داستان جایی بود که ملبان زبل از اسفناج استفاده می کرد و نیرویی خارق العاده می گرفت!

اگر کسی شکی داشته باشد که این حرکت، نقشه ای از طرف دشمن است قطعا با این برنامه ها و از طرف دیگر با دستور های غذایی مانند بورانی و… و تبلیغات روی آهن داشتن و مانند این ها مطمئن می شود که این حرکت ها بدون برنامه نبوده.

از طرف دیگر مسئله ای که تاسف ما را چند برابر می کند خواص برگ چغندر در روایات است که متاسفانه با این همه تاکید مورد غفلت واقع شده.

روایت شده که : برگ چغندر عقل را تقویت می کند و خون را صاف می کند. (محاسن ج۲ ص ۵۲۰ حدیث ۷۱۲)

امام رضا علیه السلام: … بر تو باد برگ چغندر که آن در کنار رود بهشت می روید و در آن شفا است و استخوان را متراکم می کند و گوشت می رویاند. [المحاسن ج۲ ص ۵۱۹ ح۷۲۵]

امام رضا علیه السلام : برگ چغندر خواب بیمار را آرام می کند.

با این تاکیدات و این خواص جالب واقعا جای سوال است چه کسی و چگونه این سبزی خوب را از ما گرفت و به جای آن به ما اسفناج داد؟! اسفناج و برگ چغندر از نظر ظاهری خیلی شبیه به هم هستند اما خواص این کجا و خواص آن کجا؟!

امیدوارم با این اوصاف این نکات ارزنده جرقه ای در جهت تحقیق و جستجوی بیشتر از طرف علاقه مندان به سلامتی و حقیقت باشد تا همه ما بیش از پیش به جایگاه رفیع و متاسفانه مهجور اسلام و دستورات راه گشای آن پی ببریم.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

 • سید شهاب پاسخ

  سلام خدا قوت نحوه و مقدارو زمان مصرف برگ چغندر رو هم بیان بفرمایید و من الله التوفیق

  ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ در ۱:۳۲ ب٫ظ
  • مدیر سایت پاسخ

   هر چقدر بیشتر بهتر. در غذا ها یا حتی خشک روزی ۲ یا ۳ قاشق غذا خوری هم خوب است

   ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ در ۹:۰۳ ب٫ظ
 • شهرابی پاسخ

  سلام.خداقوت
  برگ چغندر خشک رو چه طوری بخوریم؟خالی با آب یا داخل خوراکی خاصی بریزیم؟
  قبل بارداری مصرف بشه و یا در دوران بارداری،برای جلوگیری از مشکلات ژنتیکی؟
  تشکر

  ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ در ۹:۴۸ ق٫ظ
  • مدیر سایت پاسخ

   سلام. به هر صورتی که می توانید. خشک آن خوشمزه و خوردن آن رراحت است. در غذا ها هم بریزید بسیار خوب است

   ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ در ۱:۴۱ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *