نسخه های پیشگیرانه دهان و دندان ۱

نسخه های پیشگیرانه دهان و دندان ۱

مانند همه نسخه ها و دستورات طب اسلامی ، پیشگیری بهترین شیوه نگهداری و حفظ سلامت دهان و دندان است.

تفاوت اساسی که پیشگیری ها در طب اسلامی با دیگر توصیه ها دارد، این است که این پیشگیری واقعا کارساز و موثر هستند و علاوه بر پیشگیری برای درمان هم تاثیر گذار هستند.

نمونه های موثر و عملی که در همین موضوع بوده در مطالب قبلی به عرض شما رسیده است. و مشاهده کردید که حتی با این که وضع دندان های بیمار ، از نظر پزشکی امروز وخیم بود، با استفاده مستمر از مسواک، به طور کامل نیاز آن شخص رفع شد. شخصی که مستندات وی نزد ما حاضر بوده و قابل ارائه می باشد.

همین مسواک زدن ساده است که به قدری مهم و پر اهمیت است که بر پیامبر خاتم (ص) واجب می شود و خود گواه جایگاه این موضوع است. زیرا نظافت دهان و دندان علاوه بر این که یک پیشگیری اساسی از خرابی دندان می باشد تاثیر زیادی در شخصیت و نظافت اجتماعی فرد در برخورد با دیگران دارد.

چند مورد پیگیرانه که نقش درمانی هم دارند:

مسواک زیتون و اراک

روایات تاکید بر استفاده از سواک به حدی زیاد هستند که می توان گفت به تواتر و حتم می رسیم که مسواک زدن یکی از مسلمات اسلامی است.

در رساله ذهبیه از امام رضا علیه السلام این گونه آمده : بهترین چیزی که با آن مسواک زده می شود چوب اراک است زیرا دندان ها را جلا می دهد و بوی بدن و دهان را خوش می کند و لثه را قوی و چاق می کند.

هر کدام از تعابیر روایت، خود دری از معارف را در طب اسلامی باز می کند که مجال تفصیل نیست بلکه باید باور و اهیمت مطلب را بهتر درک کنیم.

از پیامبر (ص) نقل شده : چه خوب مسواکی است مسواک زیتون. از درخت مبارک. دهان را خوشبو می کند و جرم دندان را از بین می برد.

علاوه بر این تعابیر طبی راه کار های بسیار زیبایی که در طب اسلامی بسیار به چشم می خورد و بحث مفصلی می طلبد، تشویق هایی است که برای استفاده از مسواک و دیگر موارد طبی بیان شده است. مثلا برای همین مسواک این گونه تعبیر آمده که:

از امام صادق علیه السلام روایت شده : مسواک چند خاصیت دارد :

پاک کننده دهان است
وسیله ای برای رضایت پروردگار است
ملائکه را خوشحال می کند
از جمله سنت های پیامبر (ص) است
لثه را تقویت می کند
بلغم را برطرف می کند
جرم دندان را از بین می برد

استفاده از سعد کوفی

امام صادق علیه السلام می فرمایند : در شوینده های خود از سعد استفاده کنید زیرا دهان را خوشبو می کند.

سعد کوفی در توصیه ها دهان و دندان جایگاه بالایی دارد و یکی از استفاده های آن علاوه بر خوشبو کردن دهان ، محکم کردن دندان هایی است که اصطلاحا لق شده اند.

موارد تجربه شده ای هم وجود دارد که با حتی یک بار استفاده از سعد کوفی این مشکل برطرف شده است.

در روایت آمده که شخصی از چند چیز استفاده کرد که باعث لق شدن دندان های او شد. در خواب دید که امام رضا علیه السلام به او گفت : از سعد استفاده کن که دندان هایت ثابت می شوند. پس به خراسان رفت و از امام پرسید و ایشان فرمودند : در بیداری هم به همان دستور امر می کنم.

آب ولرم (افطار یا ناشتا)

استفاده از آب ولرم با خواص بسیاری که دارد از موارد است که چندین کاربرد دارد و از دو جهت برای رفع بوی دهان مفید است و همچنین باعث قوی شدن دندان می شود. از یک جهت که خود روایت اشاره می کند که بوی دهان را خوش می کند و از جهت دیگر که بلغم را کاهش می دهد و باعث رفع علت بوی دهان می شود. (در روایتی مفصل . کافی ج۴ ص ۱۵۳)

درباره افطار (و ناشتا) خوردن آب ولرم مطلبی قبلا آمده بود که می توانید از اینجا مطالعه کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *