نظر رهبری درباره طب اسلامی

نظر رهبری درباره طب اسلامی

طب اسلامی طبی مترقی بلکه مترقی ترین طب دنیاست. طبی که هر چند ریشه و سابقه ای طولانی به قدمت و عظمت اسلام دارد اما هنوز کاملا شناخته شده نیست و در دست رس همگان قرار نگرفته است.

همان گونه که از عنوان طب اسلامی فهمیده می شود، طب اسلامی، طبی متکی به منابع دینی از جمله آیات و روایات معصومین علهیم السلام می باشد و از آنجایی که منبع این طب، اینچنین عالی و متعالی است خود این طب از بالندگی، جامعیت و کارآمدی چشم گیری بهره مند است.

شاید علت اصلی مطرح نشدن طب اسلامی به شکل کنونی که در صدد معرفی آن هستیم، این باشد که به صورت منسجم و مضبوط و با یک متد واحد تا کنون ارائه نشده است و تنها به صورت یک سری احادیث متفرق آن هم در مسائل بهداشتی و تغذیه ای مطرح و ارائه شده است اما با تلاشی که اخیرا توسط آیت الله عباس تبرییزیان، پدر و بنیان گذار طب اسلامی صورت گرفته است، احادیث طبی، به صورت طبی منسجم و مضبوط و قابل ارائه و اتکا جهت رفع مشکلات و معضلات جسمی و درمان بیماری های مختلف، بلکه همه بیماری ها مطرح شده است.

نکته بسیار مهمی که باید متذکر شد این است که طب اسلامی طبی کاملا متفاوت از طب سنتی و طب جدید است و کاملا با متدی جدید و جداگانه به بررسی و درمان بیماری ها پرداخته است و در واقع از سرمایه اصلی علوم حقیقی اسلامی که متد اجتهاد در متون و احادیث و روایات است بهره برده است. متد اجتهاد همان متدی است که پیش از این برای حل مسائل حل نشده یا مسائل جدید در احکام و عقاید به کار گرفته می شد.

مثال زیبایی که خود حضرت استاد بیان می فرمودند این است که فرق طب اسلامی کنونی با کتب حدیث دیگر مانند فرق کتب روایی با رساله های عملیه است که در کتب روایی و حدیثی تنها یک سری از احادیث بیان شده اما ضد و نقیض آن ها حل و اصطلاحا جمع بین روایات اتفاق نیفتاده. اما در طب اسلامی ضد و نقیض های روایات طبی با متد اجتهاد حل و فصل شده است و یک تکلیف عملی در اختیار افراد قرار گرفته است.

همان گونه که ملاحظه می کنید بحث، از یک بحث لفظی و اصطلاحی فراتر رفته و قدم بلندی در علوم اسلامی برداشته شده است که وظیفه متخصصین اسلامی و جامعه پزشکی متعهد و مسلمان را صد چندان کرده است. و همین مهم انگیزه اصلی نگارنده این سطور می باشد. همان چیزی که دغدغه رهبر انقلاب بوده و هست.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *