یک لیوان آب و این همه خاصیت؟!!

یک لیوان آب و این همه خاصیت؟!!

یکی از موارد خیلی خوب پیشگیرانه و درمانی، آب درمانی است. آب به طور کلی موارد زیادی در درمان دارد که شامل آب باران، آب زمزم، آب نیسان، آب ولرم و… می باشد.

تحقیقات امروزی هم نشان داده که آب درمانی روش خوبی برای پاکسازی بدن می باشد و تاثیر به سزایی در این امر مهم دارد. علاوه بر اینکه آب دارای مولکول های حساسی می باشد که در تحقیق دانشمند ژاپنی به خوبی این مسئله تحقیق شده است.

در طب اسلامی آب به عنوان یک پاک کننده خوب در مسائل پاکیزگی و بهداشت از طرفی و پاک کننده بدن از طرف دیگر به شمار می آید.

مطلبی که در این پست خدمت عزیزان مطرح می کنیم درباره خواص خارق العاده آب ولرم است که گویی معجزه ای در مسائل طبی است. ارزش آب وقتی معلوم می شود که در روایات به عنوان بهترین نوشیدنی معرفی می شود و روایات اینگونه بیان کرده اند که اگر کسی از خوردن آب لذت ببرد خداوند در بهشت لذت شراب های بهشتی را به او می چشاند.

این مسئله علاوه بر مسئله اجر معنوی بیانگر اهمیت آب در سلامتی انسان است.

در روایتی از امام صادق علیه السلام اینگونه آمده : پیامبر (ص) وقتی می خواستند افطار کنند با چیز شیرینی مانند حلوا افطار می کردند و اگر یافت نمی شد با شکر (که از نیشکر گرفته می شد) یا تعدادی خرما افطار می کردند و اگر هیچ کدام از اینها یافت نمی شد با آب ولرم افطار می کردند و می فرمودند : آب ولرم معده و کبد را پاکسازی می کند و بوی بدن و بوی دهان را خوش می کند و دندان ها را قوی می کند و چشم و بینایی را تقویت می کند و گناهان را به خوبی می شوید و رگ (ژن) های به هیجان آمده را ساکن می کند و مره (صفرا و سودا) غالب شده را ساکن می کند و بلغم را قطع می کند و حرارت معده را بر طرف می کند و سردرد را برطرف می کند.(۱)

جمعا در این روایت ۱۳ خاصیت برای آب ولرم موقع افطار شمرده شده. که این یکی از نکات خیلی جالب و پر اهمیت درباره استفاده از آب می باشد.

نکات دقیق این روایت :

هر چند این خواص برای آب ولرم در هنگام افطار شمرده شده اما استفاده از آب ولرم در هنگام صبح به صورت ناشتا و قبل از خوردن چیزی می تواند چنین اثراتی داشته باشد و حتی غیر این مواقع هم این اثرات هر چند کمتر را دارد.

نکته دیگری که باید مد نظر داشت این است که آب ولرم آبی نیست که مثلا از شیر آب ولرم در خانه یا … تهیه شود بلکه حتما باید آب، جوش بیاید و سپس مقداری سرد شده و ولرم شود آن موقع چنین خصوصیتی دارد زیرا در روایت لفظ “ماء الفاتر” آمده که به چنین آبی گفته می شود.

نکته بعدی پاک کننده بودن آب ولرم است که همان گونه که در روایت آمده فایده پاکسازی بسیار خوبی دارد.

نکته مهم دیگر اینکه خواص درمانی آب ولرم مورد تاکید است تا جایی که حتی طبایع مخالف هم که بلغم و مره (صفرا و سودا) باشد را بر طرف می کند و این خود یکی از اعجاز ها و نکات بسیار جالب در طب اسلامی است.

نکته آخر و بسیار مهم هم این است که آب ولرم مقابله و پیشگیری خوبی بلکه شاید مقداری از درمان در بیماری های ژنتیکی می باشد بیماری هایی که امروزه متاسفانه شدیدا گریبان گیر جامعه بشری شده است که مواردی از جمله قند خون، انواع مختلف سرطان، و… را شامل می شود.

دقیقا نکته ای که انسان را عاشق و دلباخته طب اسلامی می کند همین نکات بدیع و بی نظیر است که در عین سادگی درهای بیشماری از پیشگیری جدی و موثر و درمان سهل و آسان را به روی ما باز می کند.

 

پی نوشت:

 1. کافی جلد ۴ صفحه ۱۵۳

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (8)

 • علی پاسخ

  با سلام و احترام
  این آب فاتر را تا چقدر وقت می شود نگهداشت به گونه ای که خاصیتش کم نشود. آیا برای هر لیوان آبی که می خواهیم بخوریم باید بجوشانیم و صبر کنیم تا خنک شود یا می توان یک قابلمه آب را جوشاند و نگهداشت و در عرض مثلا چند روز مصرف کرد؟
  همچنین اگر پس از جوشاندن آب در یخچال بگذاریم و بخواهیم در فصل تابستان خنک بخوریم نه ولرم آیا کلا بی خاصیت می شود؟

  ۱۳۹۵/۰۳/۳۰ در ۷:۳۳ ق٫ظ
  • مدیر سایت پاسخ

   آب فاتر منظور همان موقع مصرف کردن است مانند چای. تهیه آن دقت خاص و قیود خاص ندارد و بسیار ساده است

   ۱۳۹۵/۰۳/۳۰ در ۱۰:۰۳ ق٫ظ
 • زهرا پاسخ

  سلام جوشاندن آب های لوله کشی و کلردار مشکل ساز نمی باشد؟

  ۱۳۹۵/۰۴/۰۴ در ۲:۱۶ ق٫ظ
  • مدیر سایت پاسخ

   چاره نیست فعلا. اگر آب چشمه یا باران باشد خیلی خوب است اما امکانش برای خیلی ها فراهم نیست

   ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ در ۱۰:۴۲ ق٫ظ
 • محبوب پاسخ

  سلام
  آیا چای هم همین اثر را دارد(مثلا چای سبز یا ترش چون چای سیاه مضر است)؟

  ۱۳۹۵/۰۴/۰۹ در ۳:۳۹ ب٫ظ
  • مدیر سایت پاسخ

   خیر. فقط عسل در این آب مخلوط کردن مضر نیست

   ۱۳۹۵/۰۴/۱۱ در ۰:۴۴ ق٫ظ
 • ابوالفضل پاسخ

  سلام، مانعی نیست که آب جوش داخل سماور رو تو لیوان بریزیم و وقتی ولرم شد بخوریم؟

  بعد این که مقدار ولرم شدن تا چه حد باشه؟ خیلی ولرم باشه یا گرم تر؟

  ۱۳۹۵/۰۶/۰۱ در ۷:۲۹ ق٫ظ
  • مدیر سایت پاسخ

   این آب ولرم هم خوب است.
   باید ولرم بودن به قدری باشد که گرمی احساس شود

   ۱۳۹۵/۰۶/۰۱ در ۸:۳۵ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *